Kutatás - Források - Segédletek
A kutatás jogi háttere:
Az egész Világon különböző megszorításokkal lehet az anyakönyvekhez hozzáférni, a világhálón át pedig szinte lehetetlen. Mivel Magyarország az EU tagja, ránk még a GDPR irányelv is "kötelező". Szerencsére a mormon egyház vallási tanaikból következtetve, a dokumentumok gyűjtik az egész Világon. Adatbázisaik ingyenesen érhetők el (FamilySearch.org), továbbiakban FS. Az LDS a mormon egyház angol nevébek rövidítése: "The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints", magyarul: "Az utolsó napi szentek Jézus Krisztus egyháza". Magyarországon is van néhány dokumentációs központjuk, de én még soha nem vettem igénybe a helyszíni kutatási lehetőséget, mert valamilyen oknál fogva elsősorban a római katolikus anyakönyveket indexelték, s így sok kereséstől mentesülnek a kutatók.
A webhelyen egyben a saját családfánkat is vezethetjük, s tárolhatjuk. Azonban nincsenek biztonságban, az élők adatai, csak az FS által nyilvánosnak ítélt adatokat ajánlott "felrakni"!
Milyen forrásokat használtam a kutatásomhoz?
Az alapvető, s "egyértelmű" bizonyítéknak az anyakönyvi másolatokat tekintettem. Sajnos az eredeti anyakönyvek személyiségi, adatvédelmi okok miatt hozzáférhetetlenek, legalább is nagyon körülményes eljárás után tekinthetők meg. Marad az előbb említett FS.
Azonban a másolatok magukban hordozhatnak néhány hibát!
- Mivel a legújabb anyakönyvi törvény bevezetése előtt kizárólag kézzel vezették az anyakönyveket, főleg a felekezeti anyakönyvekből igen nehéz kiolvasni az adatokat.
- A másoló néha követett el hibát, névelírást. Esetenként az ellenőr sem vette észre!
- Némely levéltár elzárkózott a LDS digitalizálás elől.
- A másolásnál kimaradt néhány oldal.
- Hazánkban a digitalizálás (fényképezés) 1980-nal bezárólag befejeződött, s így az utána keletkezett UB-k (Utólagos Bejegyzés) már nem nyújtanak támpontot pl. a halálozás idejére.
- A kézírás néhol olvashatatlan.
- Felekezeti anyakönyvek némelyike megsemmisült, elégett. Volt rá példa, hogy "dicsőséges felszabadító szovjet hadsereg" WC papírnak, vagy gyújtósnak használta az anykönyvek lapjait.
- És így tovább.
- A temetői sírkövek nyújthatnak újabb támpontot. Lásd még lejjebb is!
- Ellis Island bevándorlási adatbázisa: Passenger Search - The Statue of Liberty & Ellis Island
- Régi újságok archívumai, pl.: Arcanum
- Hungaricana Közgyűjteményi portál
- Magyar Nemzeti Levélár, ahonnan a területi levéltárakat is el lehet érni
- Mapire - Történelmi Térképek Online
- Wikipedia különböző támájú oldalai, pl.: Békéswiki, amely Békés megyei helyismeret része
- MACSE (Magyar Családtörténet-kutató Egyesület)
- Osztrák családtörténeti adatbázis, a Familia Austria
- Háborúban elesett személyek: Háborús Keresőszolgálat, Hadtörténeti Intézet és Múzeum, stb.
- Find My Past, Brit orientációjú adatbázis,
- Find A Grave, szintén az izraeli tulajdonú MyHeritage temetői, önkéntesek által beküldött adatbázis,
- És ha valaki a zsidó személy után akar kutatni, számtalan lehetőséget talál, pl.: Genealogy Indexer
- Nem utolsó sorban, számtalan családfa adatbázist kezelő és egyben tárhely-szolgáltató létezik. Ezek általában saját szoftvert is ajánlanak.
Egyéb források:
A Bozóki anyakönyvek oldalon találod az anyakönyvezés kezdetétől az első csabai gyermek születéséig a Laurincz, Lavrintz, stb. hangzású nevek előfordulását, születési anyakönyvekben. A legrégebbi ősünk, Lavrintz Mathias valószínűsíthető születési adatát a 272. fimkocka sorában láthatjuk.